Jak gotować…
bób
Bób (1 kg) dokładnie przepłukać zimną, bieżącą wodą. W garnku zagotować wodę. Do gotującej się wody wrzucić przepłukany bób. Dodać 3 łyżki soli i łyżeczkę cukru. Gotować bez przykrycia 14 – 22 minut. W trakcie gotowania spróbować czy już jest miękki. Gotowy bób od razu przelać na sitku zimną wodą.
buraki
Buraki starannie wyszorować szczoteczką pod bieżącą wodą. Nie obierać ich, a jedynie odciąć końcówki.
Zalać zimną wodą. Dodać pół łyżeczki cukru na każdy litr wody. Gotować na średnim ogniu pod przykryciem. Czas gotowania zależy od wielkości buraków i powinien być liczony od momentu wrzenia wody. Nieduże buraki – 1 godzina.
Sprawdź ich miękkość za pomocą długiego noża. Jeśli łatwo wchodzi w buraki, są już gotowe.
fasolkę szparagową
Z fasolki (1 kg) odciąć końce, wypłukać w zimnej wodzie. Do wrzącej wody wsypać 2 łyżki soli i 1 łyżeczka cukru i wrzucić fasolkę. Gotować na silnym ogniu pod przykryciem. Fasolka żółta: 5-12 minut, fasolka zielona: 15-20 minut. W trakcie gotowania można wyjmować pojedyncze strączki i próbować, czy są wystarczająco miękkie.
kalafior
W garnku zagotować około 3 litrów wody z 3 łyżeczkami soli i 1 łyżeczką cukru. Do gotującej się wody delikatnie wrzucić podzielony na różyczki kalafior. Gotować średniej wielkości kalafior bez pokrywki przez około 10 minut.
kukurydza
Kukurydzę obrać z „włosów” i liści bezpośrednio przed gotowaniem. W dużym garnku zagotować ok. 1,5 litra wody. Do wrzącej wody dodać 1 łyżeczkę cukru trzcinowego (można dodać 50 ml mleka). Włożyć kukurydzę i gotować pod przykryciem. Jak długo gotować kukurydzę? Wystarczy około 8-15 minut od momentu ponownego zagotowania. Czas jest uzależniony od liczby kolb oraz wielkości. Po wyjęciu z wody, gorącą kukurydzę posmarować masłem i posolić.
parówki
Parówki wkładać do zimnej wody, i zaraz po jej zawrzeniu – wyjąć.
ziemniaki
Ziemniaki zawierają witaminy (m.in.: B1, B5, B6, PP, C, E, A, K) oraz minerały, w tym duże ilości potasu oraz fosfor, żelazo, mangan, magnez, wapń.
Najlepiej gotować ziemniaki w mundurkach, przed gotowaniem dobrze umyć i włożyć – co bardzo ważne – do wrzątku.
Jeśli jednak chcemy obrać ze skórki, to należy cieniutko obrać, ponieważ najbliżej skórki znajdują się cenne minerały i witaminy. I wreszcie najważniejsze – przygotowane i pokrojone kartofle wrzucić natychmiast do wrzątku, aby skrobia się ścięła od razu na powierzchni, nie pozwalając na wypłukanie cennych składników. Jeśli zalejemy zimną wodą, tak jak to robi większość, wszystkie cenne substancje znajdą się w wodzie, którą wylejemy a zostanie sama skrobia.
Powinny gotować się na średnim ogniu, bo wtedy zawarta w nich skrobia gotuje się równomiernie. Nie należy obierać ziemniaków wcześniej i nie trzymać ich zbyt długo w zimnej wodzie – maksymalnie 15 minut, bo po tym czasie zaczynają tracić swoje wartości odżywcze.
Woda po gotowaniu ziemniaków:
Można wykorzystać ją np. jako bazę do zupy czy sosów. Ma ona wiele cennych właściwości, bo podczas gotowania, część witamin i minerałów „oddają” wodzie.
Po wystudzeniu możesz również ją wypić, zwłaszcza gdy zmagasz się z kamicą nerkową, wspomaga leczenie tego schorzenia, oczywiście jeśli nie jest zbyt mocno osolona. Wystudzoną wodę po gotowaniu ziemniaków możesz też wykorzystać do… podlewania domowych kwiatów. Dzięki zawartości minerałów jest świetnym nawozem dla roślin.